Mikrocementové podlahy v interiéri

Mikrocementová podlaha  predstavuje nadčasové, moderné  a inovatívne riešenie podlahových plôch v interiéroch. Je výbornou alternatívou liatych podláh, pričom v sebe kombinuje prednosti liatych podláh ako bezšpárovosť a jednoliatosť no v mnohých smeroch ich svojími vlastnosťami dokonca  predčí.

 

 

Farebná škála mikrocementov

Svojou širokou farebnou škálou a množstvom optických textúr vytvára veľmi osobitý a oku lahodiaci štýl. V  interiéri pôsobí sviežo a dodáva mu osobitý charakter. Vžitá predstava je, že tento druh podláh je možné realizovať len v odtieňoch betónovej šedej a musí imitovať svojím vzhľadom len efekt betónu. No nie je to tak.

Ak nám záleží na optickom zväčšení miestnosti, nič nebráni tomu, aby sa na podlahu aplikoval veľmi svetlý odtieň  béžovej, krémovej či dokonca bielej farby. Výber tmavých farebných odtieňov je tak isto neobmedzený. Môžu to byť  odtiene antracitovej, hnedej, či dokonca čiernej. Tmavšie farebné odtiene sa vynikajúco udržiavajú a nie je na nich vidieť nečistoty.

Veľmi zaujímavo a harmonicky pôsobí v interiéroch zladenie dreva a mikrocementu.

Vlastnosti mikrocementových interiérových podláh:

  • Podlaha bez nutnosti dilatovania podkladu
  • Jednoliaty bezšpárový povrch
  • Matný vzhľad, ktorý nezrkadlí, čo je veľkou výhodou
  • Opticky štrukturovaná podlaha
  • Výborná mechanická odolnosť
  • Ľahká opraviteľnosť prípadných poškodení
  • Atraktívny moderný vzhľad
  • Jednoduchá údržba
  • Možnosť aplikácie na množstvo povrchov
  • Výborne vedie teplo, preto je vhodný pre aplikáciu na podlahové vykurovacie systémy
  • Hladký ľahko čistiteľný povrch
  • Cenová dostupnosť
  • UV stabilný povrch, bez farebných zmien

Kde všade je možné tento typ podláh použiť?

Hlavnou požiadavkou na vlastnosti podlahy je, aby bola trvalá a odolná voči mechanickému poškodeniu.  Mikrocement sa vyrába na báze polymérnej disperzie a špeciálne vybraných cementov, vďaka čomu je veľmi odolný. Preto sa tieto podlahy čoraz častejšie nachádzajú vo verejných zariadeniach, ktoré sú vystavené intenzívnejšej prevádzke pre chodcov, napríklad v múzeách, nákupných centrách, butikoch a kaviarňach. Samozrejmosťou je použitie v kuchyniach, sprchových kútoch, kúpeľniach a podobne.

Na aký typ podkladu sa dajú aplikovať?

Mikrocement sa vyznačuje vysokou priľnavosťou k rozmanitým typom podkladu. Môže byť aplikovaný na anhydrit, betónový poter, nivelizačnú hmotu, terrazzo, dlažbu a podobne.

Údržba mikrocementovej podlahy

Výhodou týchto podláh je, že sa ľahko udržiavajú. Na dennú starostlivosť postačuje normálna voda s  neabrazívnym čistiacim prostriedkom. Jednoduchosť údržby podčiarkuje aj fakt, že sú to bezšpárové podlahy, v ktorých sa neusádza špina.

Matný a opticky štrukturovaný vzhľad zabezpečujú, že podlaha nezrkadlí a oko nevie zaostriť na bežné drobné nečistoty či drobné škrabance podlahy.

Cena mikrocementovej podlahy

Ich cena sa pohybuje v intervale 45 – 50 eur za 1m².  Oproti liatým epoxidovým alebo polyuretánovým podlahám sú mikrocementové podlahy lacnejšie a pre investorov prístupnejšie.

Matný a opticky štrukturovaný vzhľad zabezpečujú, že podlaha nezrkadlí a oko nevie zaostriť na bežné drobné nečistoty či drobné škrabance podlahy.

Dajú sa opraviť prípadné poškodenia takejto podlahy?

Mikrocementová podlaha je odolná voči bežným namáhaniam v domácnosti ako sú pády rôznych predmetov.  Ak sa takáto podlaha poškodí, je možné ju veľmi ľahko a rýchlo opraviť doplnením materiálu.

Obmedzenia a riziká pri realizácii

Z hľadiska realizácie majú mikrocementové podlahy niekoľko výhod. Hádam najväčšou výhodou je, že pri ich realizácii  nehrozí riziko náletu hmyzu, pavúkov a drobných hlodavcov, čo predstavuje napríklad veľký problém  pri realizácii liatych podláh.  Ak sa stane, že do čerstvo vyliatej epoxidovej alebo polyuretánovej podlahy spadne drobný hmyz alebo cez ňu prebehne drobný hlodavec, dané miesto je neopraviteľné. Aj po odstránení hmyzu na podlahe ostane jamka, ktorá sa už nikdy nedá opraviť bez toho, aby to nebolo poznať.

Ďalším zaujímavým momentom je, že mikrocementové podlahy sa dajú realizovať v akomkoľvek spáde, čo sa pri liatých podlahách nedá docieliť.

Pri mikrocemente sa dajú realizovať dobre aj rôzne ťažšie detaily hlavne ukončovanie popri stenách či prechody medzi miestnosťami úplne bez problémov. Tak isto bezproblémovými sú napájania na iné typy podlahových krytín ako dlažba či plávajúca podlaha.

Pri nanášaní matovacieho laku na epoxidové alebo polyuretánové podlahy hrozí veľké riziko, že na podlahe ostanú navždy viditeľné stopy po valci, ktorým sa lak nanáša. Pri mikrocementových podlahách toto riziko vôbec nehrozí, lebo mikrocementový povrch lak vpíja do svojej štruktúry.

Rýchle porovnanie - Liate živicové podlahy VS mikrocement

Vlastnosti podláhEpoxidová podlahaPolyuretánová podlahaMikrocementová podlaha
UV stabilitanie alebo iba zvýšenáánoáno
leskvysokývysoký alebo pololeskmatný
zrkadlenieánoánoáno
vzhľadjednofarebnájednofarebnáopticky rozbitá
opravynienieáno
údržbaľahkáľahkáľahká
drobné škrabančekyviditeľnéviditeľnéneviditeľné

 

 

Najlepšou voľbou je ľahko udržiavateľná jednoliata podlaha bez špár, ktorá je UV stabilná, má matný povrch, ktorý nezrkadlí a je opticky trochu rozbitý, nie jednoliaty. Na takomto povrchu totiž nie je vidieť nečistoty a prípadné drobné škrabančeky, ktoré či chceme, alebo nie stále vznikajú na každom type podlahovej krytiny. Z tohto uhla pohľadu je jednoznačne lepšou voľbou mikrocementová podlaha.

Ponuka produktov art4you

Navštívte náš eshop kde nájde široký sortiment produktov a doplnkov

TOP